Budowa myjni bezdotykowych – koszty, jak otworzyć, czy taki biznes się opłaca

Jak każdy biznes, również i myjnia samochodowa, może stać się dochodową działalnością. Wszystko zależy od sposobu jej prowadzenia, odpowiedniego startu, reklamy i promocji. W naszym artykule odpowiadamy na pytanie czy myjnia bezdotykowa to dobry pomysł na biznes. Jak ją otworzyć? Jakie są koszty myjni samochodowej? I jak napisać dobry biznesplan dotyczący tego rodzaju działalności? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Myjnia samochodowa – pomysł na biznes

W ciągu kilku ostatnich lat wokół nas pojawiło się sporo nowo otwartych myjni samochodowych. Niektóre z nich są bezdotykowe. Ich liczba też ciągle stale wzrasta, i to nie tylko w wielkich miastach. Myjnie spotkać można na obrzeżach a także w niewielkich miejscowościach. Rzadziej na wsiach, bo tam właściciele samochodów najczęściej myją auta wodą z domu.

Najwięcej myjni bezdotykowych znajduje się na stacjach paliw czy w punktach kontroli pojazdów. Wszędzie tam,  gzie kwitnie inny biznes związany z samochodami – ich naprawą, konserwacją, zaopatrzeniem w paliwo. Często także i prywatni inwestorzy stawiają myjnie, zapełniając nimi puste miejsce przestrzenie. Czy myjnia bezdotykowa to dobry pomysł na biznes?

Myjnia samochodowa bezdotykowa
Źródło: Pixabay

Czy myjnia to dobry pomysł na biznes

Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. To zależy od naprawdę wielu czynników. Takich zależnych od nas, i zupełnie przeciwnych. Jednak patrząc na aktualne dane, statystyki i kolejki na myjniach śmiało można stwierdzić, że tak. Bezdotykowa myjnia samochodowa to dobry pomysł na biznes. Oczywiście, jeśli przedsiębiorca spełni niezbędne warunki, będzie potrafił ją poprowadzić i sprzyjać mu będą czynniki niezależnie od niego.

O powodzeniu tego biznesu decydują przede wszystkim trzy czynniki:

  • rodzaj myjni,
  • lokalizacja,
  • konkurencja.

Przed rozpoczęciem działalności, jeszcze na etapie pomysłu, powinniśmy dokonać analizy opłacalności. Pozwoli ona na choćby zwykłe rozpoznanie tematu, czy nawet konkurencji. Co jest bardzo ważne. Pierwszym krokiem powinno być stworzenie listy zawierającej myjnie w okolicy. Możemy wziąć pod uwagę całe miasto, albo konkretny mniejszy obszar. Jeśli okaże się, że nasza okoliczna konkurencja jest zbyt poważna i może stać się dla nas zagrożeniem, powinniśmy raz jeszcze przemyśleć nasz pomysł. Warto zdawać sobie sprawę, że nie zawsze dobrze jest ryzykować. Tym bardziej, że otworzenie myjni do naprawdę spory wydatek dla młodego przedsiębiorcy.

Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujemy się założyć myjnię, to szukajmy tak zwanej niszy lokalizacyjnej. Wymyślajmy nowości i innowacyjne rozwiązania dotyczące usług, których twoja konkurencja nie ma. W tym przypadku również pomoże nam dogłębna analiza. Może warto zbudować myjnie dalej od Twojego miejsca zamieszkania, gdzie takich usług nie ma? W końcu tego biznesu nie trzeba cały czas doglądać ani nad nim czuwać. Warto wiedzieć, żę jest wiele opcji, które pozwolą ci kontrolować myjnię z poziomu smartfona. Sytuacje awaryjne na takich myjniach niemal nie mają miejsca. I są to właściwie jedyne kłopoty, przez które będziesz musiał przyjechać na miejsce.

Warto też zastanowić się, jaki rodzaj myjni chciałbyś otworzyć. I nie zaskoczymy cię, jeśli powiemy, że tutaj również dokładna analiza odgrywa olbrzymią rolę.

Samochód na myjni bezdotykowej
Źródło: Pixabay

Jak otworzyć myjnię bezdotykową

Przedstawiamy to krok po kroku:

  • pomysł na biznes. Przede wszystkim zastanów się czy chcesz skorzystać z jakichś innowacyjnych rozwiązań. Czy ma to być myjnia klasyczna czy bezdotykowa? Oceń też swoje możliwości finansowe i czasowe. Zastanów się, że będziesz w stanie sam załatwić wszelkie potrzebne formalności, czy może potrzebujesz do tego pomocy innych osób. To bardzo ważne pytania, na które warto odpowiedzieć już na samym początku.
  • znalezienie działki i lokalizacji. Oczywistym jest, że aby mieć myjnię samochodową, trzeba mieć również działkę, na której ona powstanie. Wybór odpowiedniej lokalizacji to kluczowa decyzja. Pamiętaj, że im większą działkę kupisz, tym większą myjnię będziesz mógł wybudować. Ogólnie, na jedno stanowisko zazwyczaj potrzebne jest około 200 metrów kwadratowych powierzchni. Zysk będzie przynosiła myjnia, która spełnia podstawowe warunki lokalizacyjne. Są nimi: sąsiedztwo galerii handlowych, stacji paliw, warsztatów samochodowych i duże osiedla mieszkaniowe. Pamiętaj, że działka musi mieć charakter usługowy albo budowlano-usługowy.
  • dokumentacja i pozwolenia. Zanim rozpoczniesz prace budowlane zaopatrz się w: projekt architektoniczny, plan zagospodarowania przestrzennego, pozwolenia na budowę. Musisz także stworzyć projekty podłączeń wody i innych mediów. Ważne jest również oczywiście złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Zazwyczaj urząd ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Gdy posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty możesz zacząć budować myjnię.
  • finansowanie. Można to zrobić z wielu źródeł. Przede wszystkim jednak liczą się środki własne.
  • budowa i montaż. To ostatni krok do otworzenia własnej myjni samochodowej. Tutaj wliczają się wszelkiego rodzaju działania marketingowe.

One Comment on “Budowa myjni bezdotykowych – koszty, jak otworzyć, czy taki biznes się opłaca”

  1. Wydaje mi się, że otwarcie tak dużej myjni, to ogromny koszt, choć temat kuszący. Jak widzę kolejki do myjni bezdotykowych, to aż mnie korci, żeby taką otworzyć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.