Czym są i na czym polegają usługi concierge. Sprawdź, kto może z nich skorzystać

Concierge

Mimo że concierge to w Polsce jeszcze niezbyt popularna profesja, to jednak są osoby, które korzystają z usług konsjerża. Choćby po to, aby móc spotkać się z piłkarzami ulubionego klubu, zaplanować wyjątkowe spotkanie biznesowe, albo wynająć prywatny samolot. Kim więc jest ten tajemniczy konsjerż? A kim był w średniowieczu? Na czym dziś polegają jego usługi i kto może z nich skorzystać? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule, do którego serdecznie cię zapraszamy.

Konsjerż kiedyś

Konsjerż kiedyś odpowiadał za utrzymywanie zamków. Głównie zajmował się świecami w licznych komnatach pałacowych i korytarzach. Dziś powiemy, że to zadanie bardzo banalne, jednak wówczas była to osoba bardzo ważna, gdyż ułatwiała sprawną komunikację na zamku. To od świec zależało czy wydarzenia odbywające się na zamku przebiegną w odpowiedni sposób i będą właściwie oświetlone. Najbardziej liczyły się oczywiście te wydarzenia, które nie odbywały się często i przez to były tym bardziej wyjątkowe. Na przykład bale, wizyty ważnych gości czy uczty królewskie. To właśnie w takich sytuacjach konsjerż musiał wykazywać się odpowiedzialnością i idealnym zorientowaniem.

Z biegiem czasu i wraz z postępem technologicznym konsjerż zajmował się przede wszystkim zapewnianiem wygód gościom hotelowym. Pracował w ekskluzywnych kamienicach czy zajmował stanowisko dozorcy bogatego domu. Odbierał pocztę, umawiał spotkania, był osobistym sekretarzem, witał gości i dbał o to, ay nie nudzili się oni w obcym dla nich mieście.

Tym, co sprawiło, że konsjerż stał się zawodem, było utworzenie Les  Clefs d’Or w roku 1929. Organizacja powstała w Paryżu i była zjednoczeniem jedenastu konsjerżów z luksusowych i eleganckich hoteli w tym mieście. Ich współpraca polegała na dzieleniu się informacjami i pomysłami. Wspólnie debatowali nad urozmaiceniem obsługi gości hotelowych. W obecnych czasach aż 44 krajów należy do tego stowarzyszenia. Dlatego konsjerż zazwyczaj kojarzony jest z branżą hotelarską.

Pokój balowy
Źródło: Pixabay

Konsjerż dziś

W dzisiejszych czasach usługa konsjerżu jest oferowana głównie przez banki, które składają taką propozycję swoim bogatym klientom. Często jest też dołączona do pakietu samochodowego assistance. Można powiedzieć, że współczesny konsjerż to przysłowiowy człowiek orkiestra. I nie będzie w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Takiej osobie bowiem można powierzyć naprawdę różnego typu zadania. 

Konsjerż może więc zadbać o:

  • błahe sprawy domowe, jak wyprasowanie i równiutkie ułożenie koszul w szafie,
  • zorganizowanie przyjęcia albo kolacji z kontrahentem,
  • zorganizowanie lekcji baletu dla dzieci swojego klienta.
  • szkolenie dla psa klienta,
  • kurs lambady dla rodziców.

Niby nic trudnego, prawda? Jednak na tym zadania konsjerża wcale się nie kończą. Bo co w przypadku, kiedy biznes lunch z klientem ma odbyć się w restauracji, gdzie stoliki rezerwuje się z rocznym wyprzedzeniem? Gdy lekcję baletu dla dzieci ma udzielać światowej sławy instruktor? W takich wypadkach do akcji wkracza konsjerż, który sprawia, że z pozoru nierealne rzeczy, znajdują się nagle w zasięgu ręki. Konsjerż może zająć się również zatem na przykład:

  • rezerwacją biletów na spektakl, gdzie wszystkie miejsca wyprzedały się rok temu,
  • zorganizowaniem wyjazdu z atrakcjami dla dzieci, dosłownie na ostatnią chwilę,
  • umówieniem spotkania z ulubioną drużyną piłkarską.

Krótko mówiąc, konsjerż spełni twoje marzenia, wyręczy w wielu, czasem bardzo trudnych, kwestiach o raz da ci swój czas. Ty zaś, nie będziesz musiał tracić go na rzeczy, których sam z pewnością i tak byś nie załatwił, abo byłoby to naprawdę bardzo trudne i czasochłonne. Usługi concierge to nie są zawsze przyjemne zadania.

Dłoń naciskająca dzwoneczek do wzywania
Źródło: Pixabay

Kto może wykonywać ten zawód

Zadania, którymi zajmuje się konsjerż to naprawdę bardzo szeroki zakres usług. Od spraw domowych, jak lśniące szyby w oknach, bo zorganizowanie spotkania z ulubionym zespołem muzycznym klienta. Te zadania nieraz wykraczają poza wyobraźnię człowieka. Dla konsjerża jednak to kolejna bariera do przeskoczenia i cel do osiągnięcia. Jakie cechy musi więc posiadać konsjerż?

Przede wszystkim taka osoba powinna być idealnie zorganizowana. Musi umieć planować i dysponować naprawdę olbrzymią bazą kontaktów. Przyda się również wiedza i wyobraźnia. Wiele zadań bowiem wydaje się niemożliwych do spełnienia, jeśli ich sobie człowiek nie wyobrazi. To naprawdę ważna cecha w tym zawodzie.

To jednak cechy bardzo uniwersalne i podstawowe. Jednak aby podejść do zagadnienia w sposób bardziej precyzyjny, to zebraliśmy bardziej dokładne cechy dobrego konsjerża:

  • doświadczenie w bezpośredniej pracy z klientem,
  • wysoka kultura osobista,
  • samodzielność, otwartość, poczucie humoru, naturalność,
  • biegła znajomość przynajmniej dwóch języków, oczywiście zarówno w mowie, jak i piśmie,
  • umiejętność pracy w warunkach, które zmieniają się bardzo dynamicznie,
  • odporność na stres i konstruktywną krytykę,
  • ciągła dyspozycyjność,
  • umiejętność pracy w często wielokulturowym zespole ludzi,
  • nienaganna prezencja i wizerunek fizyczny,
  • ważny paszport,
  • miłe i kulturalne podejście do innych.

 

One Comment on “Czym są i na czym polegają usługi concierge. Sprawdź, kto może z nich skorzystać”

  1. Konsjerż to bardzo kreatywny i trochę szalony zawód. To też moje marzenie i ciągle dążę do jego realizacji! Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.