Płatność SMSem – za co można płacić poprzez sms i kiedy to się opłaca. Wszystko co warto o tym wiedzieć

Płatność SMSem

W dzisiejszych czasach płatności bezgotówkowe są bardzo popularne. Właściwie stały się już codziennością. Są wygodne i bezpieczne. Bezgotówkowo możemy zapłacić za każdy produkt czy usługę. Wśród wszystkich rodzajów płatności bezgotówkowych możemy wskazać na chociażby przelew bankowy online czy kartę płatniczą. Jednak ostatnio popularna zaczyna być również płatność SMS. Czym jest? Jak działa? Za co możemy zapłacić SMSem i co jeszcze warto o tym wiedzieć? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykule w którym odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Czym jest płatność przez SMS

Telefony komórkowe, które posiada dzisiaj niemal cale społeczeństwo, to urządzenie wielofunkcyjne. Oprócz takich standardowych funkcji, jak możliwość robienia zdjęć i nagrywania, wysyłania wiadomości tekstowych czy granie w gry, funkcją komórek stało się także płacenie za usługi. Robi się to za pomocą SMSa. Płatność ta nazywa się SMS Premium. Jest naprawdę bardzo łatwa. Polega po prostu na wysłaniu SMSa na płatny numer. Sklepy, które oferują możliwość takiej płatności mają przygotowane odpowiednie treści wiadomości dla poszczególnych kwot. Przykładem może być chociażby SMS PREMIUM na podany numer. Dzięki temu możesz kupić usługę hostingu na miesiąc w kwocie, załóżmy – 40 złotych.

Płatność SMSem budzi jednak jeszcze strach. Kojarzy się ona ze zbędnym wydawaniem cennych pieniędzy i wysyłaniem kosztownych SMSów na podany w telewizji numer. Często kojarzy się także z ogromnymi rachunkami do opłacenia na koniec miesiąca rozliczeniowego. Nic dziwnego – przecież właściwie jeszcze do niedawna tak właśnie było, a ludzie kojarzą to dzisiaj z oszustwem. Czy jednak w przypadku płatności SMSem tak właśnie jest?

Mężczyzna płacący SMSem
Źródło: Pixabay

Dlaczego płatność SMSem może być atrakcyjna

Przede wszystkim dlatego, że dla wielu użytkowników możliwość płatności SMS za produkty czy usługi jest świetną opcją do wypłacenia środków, które nie zostały wykorzystane. Nie dość, że pozbywamy się pieniędzy, które i tak by nam po prostu przepały, to jeszcze możemy je wydać, na co tylko chcemy. Oczywiście jeśli dany sklep czy firma akceptuje płatności tym sposobem. Niestety, jest ich bardzo malo.

Drugą zaletą jest po prostu wygoda. Gdy akurat zapomnieliśmy hasła do bankowości intenretowej za zakupy możemy zapłacić SMSem. Telefon komórkowy przecież dziś każdy nosi przy sobie. Transakcja bezgotówkowa jest również bezpieczna. Nie musimy bać się, że przelejemy za dużą kwotę pieniędzy i potem jej nie odzyskamy. W przypadku zakupów online, gdzie najbardziej przydaje się ta metoda, nie trzeba logować się do bankowości internetowej i wpisywać tysiąca haseł po drodze. Wystarczy wysłać SMSa na podany numer z odpowiednią wiadomością tekstową. 

Jaka jest specyfika takiej usługi

Ogólnie ta usługa nie jest jeszcze dostępna w przypadku płatności za zakupy w supermarkecie czy ubrania. Być może gdzieś trwają testy w tym temacie i uda ci się dokonać transakcji SMSem jednak z pewnością nie jest to jeszcze metoda rozpowszechniona. Ta metoda płatności dotyczy jedynie zakupów online. Chociaż w Polsce nawet i w tym przypadku nie jest to jeszcze bardzo popularne. Sprzedawcy bardzo niechętnie póki co zapatrują się na oczekiwanie na pieniądze do końca miesiąca. Wówczas wtedy właśnie operatorzy rozliczają się z płatności.

Nie można powiedzieć, że ta metoda jest całkowicie bezpieczna i nie wiąże się z nią żadne ryzyko, bo to nieprawda. Jednak z pewnością nie są to sytuacje nagminne, ale bardzo wyjątkowe. To też przez to płatność SMSem wciąż jest jeszcze rzadkością. Co jeszcze warto wiedzieć na temat płatności za towary i usługi SMSem?

  • oferta ta dotyczy jedynie zakupów online. Stepy stacjonarne póki co, nie oferują tej metody płatności. Nie zapłacimy więc SMSem w kiosku czy piekarni.
  • oferta płatności SMSem obejmuje właściwie wyłącznie usługi. Zdarza się oczywiście, że możemy w ten sposób dokonać transakcji za towary, jednak nie jest t bardzo rozpowszechnione.
  • ta metoda dotyczy wyłącznie niewielkim kwot. Zazwyczaj możemy dokonać transakcji tylko do kwoty kilkudziesięciu, czasem stu złotych. Nie zapłacimy więc w ten sposób za zamawiane usługi budowlane czy transport.

Co można kupić za SMS

Oto lista towarów i usług, za które zazwyczaj można zapłacić poprzez SMS:

  • filmy i seriale online, oczywiście z legalnych źródeł,
  • serwisy streamingowe różnego rodzaju,
  • opłaty za parkowanie,
  • bilety do komunikacji miejskiej,
  • SMSy charytatywne dla stowarzyszeń czy fundacji,
  • konkursy w telewizji i radiu,
  • ezoteryka, czyli usługi wróżbitów,
  • portale ogłoszeniowe,
  • kredyty na połączenia, np. Skype,
  • płatne portale randkowe,
  • hostingi stron internetowych,
  • domeny internetowe,
  • konkursy w gazetach, krzyżówki,
  • różnego rodzaju usługi dodatkowe w grach przeglądarkowych.

 

Płatność SMSem za zakupy
Źródło: Pixabay

Podstawowe fakty o płatnościach

  • koszt SMSa jest zawsze widoczny obok numeru telefonu, na który trzeba wysłać wiadomość,
  • numer zawsze zaczyna się od cyfr 7 albo 9,
  • koszty naliczają się jedynie wówczas, gdy sami wysyłamy SMSa. Nie ma też przy tym żadnego ryzyka, że zapiszemy się na subskrypcję.

One Comment on “Płatność SMSem – za co można płacić poprzez sms i kiedy to się opłaca. Wszystko co warto o tym wiedzieć”

  1. Ciekawy temat. Mam nadzieję, że w Polsce też rozwinie się taki sposób płatności, bo wydaje się być bardzo wygodny i komfortowy. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.