Kaczki hodowlane – co warto wiedzieć o fermowej hodowli kaczek mięsnych

Kaczka hodowlana

W Polskich warunkach drobiu to przede wszystkim kury nioski oraz kurczaki. Kaczki, gęsi czy indyki znajdują się dopiero na kolejnych pozycjach. Co nie znacz, że takich hodowli nie ma. W naszym artykule skupimy się na hodowli kaczek. W Polsce najwięcej takich ferm znajduje się w województwie wielkopolskim, mazowieckim i świętokrzyskim. Co warto wiedzieć o hodowli kaczek mięsnych? Jak wygląda fermowy chów kaczek? I jakie typy kaczek najczęściej hoduje się na mięso? Czy to w ogóle opłacalny biznes? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Typy kaczek hodowlanych

Kaczki to typowe ptaki wodne. Mają przez to opływowy kształt ciała, przesunięte do tyłu nogi i błony pomiędzy palcami. Odpowiedni kształt dzioba umożliwia tym ptakom odcedzanie pokarmu z wody. Kaczki są posiadaczami bardzo silnie rozwiniętych mięśni piersiowych oraz mięśni nóg. Ich pióra nie nasiąkają wodą, dzięki specjalnej substancji zabezpieczającej.

W hodowli, kaczki są jednym z najmniej wymagających gatunków drobiu. Posiadają bardzo szybkie tempo wzrostu w pierwszych tygodniach życia i niemal żądnych wymagań dotyczących żywienia. Wykazują jednak sporą wrażliwość na zbyt duże zagęszczenie oraz brak tlenu. Dlatego najlepiej jest zapewnić im takie warunki hodowlane, aby na jeden metr kwadratowy powierzchni nie przypadało więcej niż 3 sztuki kaczek.

wie kaczki hodowlane

Wyróżniamy cztery typy użytkowe kaczek:

  • kaczki mięsne. Do tego typu zaliczają się na przykład kaczki rady Rouen. To gatunek idealnie stworzony do tuczu. Ma bardzo szybkie tempo wzrostu. Te kaczki są dużo lepiej umięśnione od innych gatunków. Bardzo dobrze wykorzystują paszę i karmę. Czas tuczu tych kaczek uzależniony jest od typu drobiu i cech danej rasy.
  • kaczki nieśne. W Polsce nie występuje hodowla tego typu kaczek. Farmy są natomiast przede wszystkim w Azji. Do tego typu kaczek zalicza się na przykład biegus indyjski albo khaki Campbell.
  • kaczki ogólnoużytkowe. To na przykład rasa pekin, albo kaczki piżmowe. Oba te rodzaje kaczek wyróżniają się dobrą mięsnością i wysoką nieśnością. To zwykle dwukierunkowe użytkowanie.
  • kaczki ozdobne. Ostatni typ kaczek do których zalicza się chociażby mandarynka. Te kaczki hoduje się przede wszystkim w gospodarstwach agroturystycznych. Często też spotkać je można na farmach ekologicznych i nierzadko w ogrodach zoologicznych. W Polskich warunkach prowadzi się zwykle hodowle na mięso i hodowle zagrodowe-lęgowe. Te drugie służą odnowie populacji tych kaczek. Kaczki mięsne są zazwyczaj produkowane z mieszańców pochodzących z zagranicy. To głównie kaczki piżmowe i pekin. Te na mięso to tak zwane mulardy – krzyżówka samca piżmowego i kaczki pekin.

Systemy chowu kaczek w Polsce

W Polsce wyróżniamy cztery typy chowu kaczek, które zostały opisane poniżej:

  1. chów ekstensywny. Ten typ umożliwia dosyć tanie utrzymanie w warunkach przydomowych w niewielkich stadach. Kaczki głównie kupuje się w tak zwanych zakładach wylęgowych. Zwykle na jednego kaczora przypada około 5 kaczek. W tym typie hodowli zwierzęta żywią się odpadkami z kuchni, roślinami i zbożami. Właściciele pasą je na nieużytkach i lokalnych pastwiskach. Ten typ chowu nie wymaga wiele pracy, czasu ani ogromnych finansów.
  2. chów półintensywny. Ten z kolei składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest produkcja brojlerów mięsnych na wysoką skalę. Trwa to około trzech tygodni i przeprowadzane jest w budynkach. Drugi i ostatni etap to przeniesienie kaczek na wybieg, który jednak jest ograniczony wiatami. Mają one ochraniać kaczki przed nieodpowiednimi warunkami atmosferycznymi. Umożliwia to najlepsze wyniki produkcji kaczek mięsnych.
  3. chów intensywny. To wyłącznie bardzo intensywna i na wysoką skalę produkcja brojlerów mięsnych. Odbywa się ona w budynkach i trwa aż do tuczu. W Polsce rzadko można spotkać się z tego typu hodowlą. Jest podobno mniej opłacalna i z pewnością niezdrowa.
  4. chów z wykorzystaniem zbiorników wodnych. Ta hodowla od samego początku przebiega na wybiegach, które mają nieograniczony dostęp do sadzawek i stawów rybnych. Ogólnie do zbiorników wodnych. Kaczki żywią się roślinnością wodną. Taki system hodowli umożliwia bardzo wysoki przyrost, nieśność i wylęgowość. A wszystko to przy naprawdę niewielkim nakładzie pracy.

Warunki utrzymania

Hodowla kaczek mięsnych wymaga przede wszystkim wybiegów. Szczególnie istotne jest to w przypadku starszych kaczek. Na noc dobrze jest zamontować sztuczne oświetlenie, gdyż kaczki są bardzo płochliwe w ciemnościach. Ściółka w pomieszczeniach i wybiegach powinna charakteryzować się szczególną chłonnością i trzeba ją zmieniać, gdy jest już brudna. Do czasu wychowania optymalna temperatura w pomieszczeniach to około 18 stopni. W czasie wylęgu – około 30 stopni.

Prawidłowo działająca wentylacja to również bardzo ważny element w hodowli – usuwa wilgoć i szkodliwe gazy. Kaczniki, które służą do produkcji jaj wylęgowych powinny mieć stawione gniazda. Uznaje się, że na jedno gniazdo o wielkości 40 x 50 cm powinno przypadać nie więcej niż 4 kaczki. Żywienie, i pielęgnacja nie są trudne i zależą od rodzaju kaczek.

One Comment on “Kaczki hodowlane – co warto wiedzieć o fermowej hodowli kaczek mięsnych”

  1. Podziwiam ludzi, którzy zajmują się tym na co dzień. Ciężka praca. Serio, szanuję. Dobrego dnia wszystkim!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.