Sieć WAN – czym jest i jak zbudowana jest komputerowa sieć rozległa

Sieć VAN

Sieć WAN to skrót od równie właściwego słowa Wide Area Network. To angielskie wyrażenie oznacza rozległą sieć komunikacyjną danych. Ta sieć wykracza poza obszar miasta, kraju czy nawet kontynentu. Największą istniejącą siecią WAN jest obecnie po prostu Internet. Czym konkretnie jest sieć WAN? Jak jest zbudowana i do czego może służyć? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym artykule, do którego serdecznie zapraszamy.

Sieć WAN

Sieć WAN to bardzo rozległa sieć komunikacyjna. Obejmuje ona naprawdę spory obszar geograficzny, często wykraczając poza obszar miasta, kraju, a czasem nawet kontynentu. sSieci WAN mogą być zarówno prywatne (takie łączą na przykład części firmy) albo publiczne (mogą łączyć mniejsze sieci).

Aby najlepiej zrozumieć, czym jest konkretnie sieć WAN, należy pomyśleć o niej jako o internecie. Przykładem sieci WAN jest bowiem internet. To zresztą obecnie największa istniejąca sieć WAN na świecie. Internet za pośrednictwem różnych jego dostawców łączy wiele pomniejszych sieli lokalnych, albo sieci dotyczących jakichś obszarów miejskich. Pierwszy typ sieci to sieć LAN, drugi – MAN.

Mniejsze przedsiębiorstwo może korzystać z sieci WAN. Ta składa się z różnego rodzaju usług w chmurze. To też jej siedziba główna oraz znacznie mniejsze oddziały, których może być kilka. Taka siec łączy zazwyczaj wszystkie te części danej firmy czy organizacji. Efekt końcowy, niezależnie od tego jak daleko znajdują się od siebie poszczególne sieci, ma na celu możliwość komunikacji między różnymi sieciami. Główne więc cechy sieci WAN, to przede wszystkim:

  • łączenie ze sobą urządzeń, które znajdują się w dużych obszarach geograficznych (na terenie kraju, albo nawet kontynentu),
  • sieci WAN korzystają z usług operatorów telekomunikacyjnych, aby zestawić ze sobą połączenia pomiędzy dwoma miejscami,
  • korzystają z różnych odmian transmisji szeregowej.

Standardy, działanie i wszystko co związane z siecią WAN, jest opracowywane przez:

  • Sektor Normalizacji Telekomunikacji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU-T),
  • Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO),
  • Grupę Roboczą do spraw Technicznych Internetu (IETF),
  • Sojusz Przemysłu Elektronicznego (EIA).
Komputerowa sieć rozległa
Źródło: Pixabay

Budowa

Rozległa sieć komputerowa WAN to największa znana dziś sieć. Ma jeden główny cel: bezpieczne połączenie na przykład między poszczególnymi oddziałami organizacji rządowych albo placówek edukacyjnych.

Sieć WAN jest dwuwarstwowa, a jej zakres to bardzo szeroki obszar geograficzny. Wykorzystuje ona do tego wiele odmian transmisji szeregowej. Warto też zaznaczyć, że łączy ze sobą wiele znajdujących się daleko od siebie lokalnych sieci komputerów. Korzysta z usług, które oferowane są jej przez profesjonalnych operatorów telekomunikacyjnych. Zadaniem tych operatorów jest przede wszystkim właściwa konfiguracja sieci WAN.

Rodzaje sieci WAN

Najbardziej powszechne typy sieci WAN to przede wszystkim sieci korporacyjne, uczelniane i miejskie. Sieć WAM w Polsce posiada praktycznie każde większe miasto czy miejscowość. Wykorzystywane technologie w tych sieciach to głównie ATM, ISDN, DSL oraz modem kablowy czy tak zwane łącza dodzwanianie albo dzierżawione.

Wady i zalety

Ogromną zaletą sieci WAN jest przede wszystkim bezpieczne i szybkie połączenie między sieciami lokalnymi. Wszystko po to, aby wymieniać informacje oraz zasoby. Sieć Wan działa nawet wówczas, gdy sieci te znajdują się daleko o siebie. Można więc śmiało powiedzieć, że główną zaletą sieci WAN jest zasięg. Obejmuje bowiem ona naprawdę szerokie obszary geograficzne, o czym zresztą wspominaliśmy już wielokrotnie. Jej zakres obejmuje kraje, kontynenty, a niekiedy nawet, jak w przypadku Internetu, cały świat. Określana jest przez to czasem mianem sieci globalnej.

Jednak maleńką wadą, w całym tym morzu zalet, jest przymus skorzystania z usług profesjonalnych operatorów telekomunikacyjnych. Wszystko po to właśnie, aby połączenie między dwoma miejscami, czy punktami, było w ogóle możliwe. Jest wielu sprawdzonych i polecanych dostawców więc z tym wyborem na pewno nie będzie żadnych problemów. Wato jednak pamiętać, że wybierając swojego dostawcę, należy kierować się szczególnie jakością oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Laptop na stoliku
Źródło: Pixabay

Jak skonfigurować sieć WAN

Sieć WAN będzie działa odpowiednio jedynie wtedy jeżeli router zostanie we właściwy sposób skonfigurowany. Tym jednak zajmują się już profesjonalni dostawcy usług telekomunikacyjnych, o których wspominaliśmy już wielokrotnie. Router bowiem, przyłączony do danej sieci WAN odgrywa rolę pewnego rodzaju węzła komunikacyjnego pomiędzy nadawcą i odbiorcą. Dzięki niemu możliwy jest właściwy oraz bezpieczny przebieg całego procesu związanego z kierowaniem ruchem.

Sieć lokalna WAN może wykorzystywać takie technologie: cyfrową, analogową, a także komutację pakietów. To na nich opiera się cała komunikacja w sieciach WAN. Każdy pracownik telekomunikacyjny musi wiedzieć sporo na temat tego, jak wygląda tworzenie sieci WAN. Jest to niezbędne w jego fachu.

One Comment on “Sieć WAN – czym jest i jak zbudowana jest komputerowa sieć rozległa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.